Ce adevaruri "dure" ar trebui sa auda unii oameni?

  1. Truer words were never spoken. Si sa-mi bag pula in ele xenoane, ca majoritatea bat in ochi de zici ca toti merg pe faza lunga, inclusiv masinile cu xenoane din fabrica, nu doar cele puse de vericu'. Si daca tot suntem aici, mergi dreq pe banda intai daca nu urmeaza sa faci stanga sau nu depasesti.

  2. Bai fratele meu esti sef cu ce ai spus acolo. Csnd mai ai si astigmatism ca mine si mai si ploua afara noaptea e horror.

  3. Pana si atunci cand esti ferm convins ca stii totul in legatura cu un subiect, totusi e bine sa-ti pui semne de intrebare sa nu cumva sa fii un cretin increzut.

  4. Oamenii care stiu mult despre un subiect, recunosc ca mai au mult de invat. Oamenii care considera ca stiu tot depre un subiect sunt de abia la inceput.

  5. Nu vor sa auda. Si daca le zici, se supara pe tine si nu vorbesc cu tine. Oamenii vor sa fie numai ca ei, tu nu stii nimic.

  6. Mergeți oameni buni la psiholog și dacă este cazu la dr psihiatru. Nu e o rușine! Sănătatea mentală e la fel de importantă ca cea fizică! Unii oameni arată niște semne foarte clare că au nevoie dar nu fac nimic!

  7. Citandul pe Harari:Banii aduc într-adevăr fericirea ,însă numai până la un punct.O mama singura cu doi copii,cu salariul pe economie și care a câștigat 1 milion de dolari la loterie va fi mult mai fericita decât un broker imobiliar care câștigă 500 000$ pe an.

  8. Oamenii nu inteleg ca banii sunt o unealta. Cu cat ai mai multi cu atat faci mai multe lucruri care contribuie la bunastarea ta. Mancare mai buna, apartament intr-o zona unde nu miroase mereu a cacat, masina care nu se strica la fiecare jumatate de an, vacante, experiente noi, educatie mai buna pentru copiii tai si multe altele. Iar azi nu mai e cum zicea Bob Marley ca nu poti cumpara sanatatea. Si aia se cumpara, daca nu cumva suferi de vreo boala incurabila la care inca nu s-a descoperit solutia.

  9. Că prietenii adevărați și dezinteresați sunt foarte putini de-a lungul vieții, prilej de numeroase dezamăgiri

  10. Aproape toti putem face mai bine dar din cauza comfortului e mai usor sa stam jos si sa dam vina pe societate, stat, relatii toxice si vecina de la 3.

  11. Asta poti schimba si putin perspectiva. Daca-ti pasa de tine si ai grija de tine, ajungi intr-o pozitie in care sa-i poti ajuta si pe ceilalti din jurul tau. (fix ca in situatia cu masca de oxigen, daca-ti pierzi cunostiinta nu mai poti face nimic, asa daca tu ramai treaz si restul lesina, le poti pune tu masca celor de langa tine)

  12. Prea multa lume considera că doar pentru că au ajuns la o anumită vârstă trebuie sa aibă copil,dar prea putini se gândesc la binele acelui copil, la calitățile lor de părinți înainte de a îl face.

  13. Am un vecin de 44 de ani care mi-a zis ''eu cred ca trebuie sa faci copii cat esti tanar ca sa poti sa te bucuri de ei''. Ok bitch dar daca faci copii cat esti tanar, de exemplu 23 ani, cu ce ii cresti? Mentalitatea ''ii facem, vedem cum ne descurcam dupa'', asa vezi la televizor familii cu 6 copii intr-o casa cu 2 camere...si iti auzi parintii spunand ''vaaaai, saracutii copii''. I'm tired of this lol

  14. Opinia publica fata de deciziile persoanale nu conteaza. Dar totusi e bine sa gandesti ce faci de 2 ori ca nici sa te comporti ca un idiot narcisist nu e ok.

  15. Genial comentariu. La partea cu cursurile de programare, luati naibii o carte de pe libgen si "mestecati-o", nu asteptati sa faceti nu stiu ce curs si baaam, salariu de 6000 de lei net, gagici, mașină, apartament. De fapt de asta vor multi in IT "ca se plateste" dar nu stiu cata munca si timp necesita cariera asta.

  16. Ca daca stai la bloc, nu ai loc de parcare si iti cumperi 3 masini, nu e ok sa te plangi ca primaria e de vina ca nu iti face locuri de parcare. :)

  17. Să fii overthinker nu e o trăsătură de caracter și nu ești special dacă ești așa sau pretinzi a fi, majoritatea suntem.

  18. Ai 90% dreptate. A 4-a chestie e partial adevarata. Chestia cu ''daca nu esti x, n-ai parte de femei/barbati'' e adevarata dar doar in cazul online dating-ului.

  19. La partea cu " x n-o sa se uite la tine"....de fapt chiar asa e. Incearca sa lucrezi pe un salariu mic, sa ai parinti pensionari, sa nu iti permiti chirie sau sa dai 700 de lei pe ea si sa nu ramai cu mult, sa n-ai mașină, sa trebuiasca sa-ti faci dinții (7000 de lei e o proteza pe capse,nu vorbesc de implanturi ca alea incep de la 7000 euro in sus). De aia abia astept sa termin a doua facultate sa schimb domeniul la Fizica Medicala fiindca in industria prelucrătoare nu prea ai unde urca nici profesional nici financiar (cel putin in Oradea de unde sunt eu). Nu imi place sa ma plang chiar sunt un tip linistit insa ma irita la culme cand vin unii care n-au trecut prin greutati si dau sfaturi. Fiecare avem problemele noastre care sunt particulare si nu trebuie sa crezi ca există solutii asa rapide. Am 29 de ani ,sper ca macar pana la 35 sa rezolv unele din ele. Cand te prind astfel de probleme tocmai cand ar trebui sa-ti cauti un partener, sa intemeiezi o familie etc. crede-ma ca atunci realizezi ca viata nu te aștepta si timpul trece repede. Mai ai si indivizi care-si bat joc de tine, te fac incel si alte cele.....

  20. Mai taci dracului. Nu trebuie să ai o opinie despre orice. În 90% din situații nu știi nimic, spui prostii doar de dragul de a face conversație, și când cineva informat pe subiect îți spune că nu e așa, nu îți cad coaiele dacă taci și asculți. Și bagi la cap.

  21. Pai si ei nu sunt un beneficiu pentru tine? Orice relatie e o tranzactie, intr-un caz ideal ambele parti isi respecta angajamentul. Problema apare cand una dintre parti nu ofera sau nu primeste ce s-a stabilit la inceput, iar in punctul ala eu nu o mai numesc prietenie.

  22. Chiar daca vei fi inconjurat de o tona de oameni in ultimele clipe, eventual familie, tot o sa mori singur. A, da, si daca cumva vrei sa faci copii ca sa aiba cine sa te ajute la batrinete sau sa ai cu cine sa te mindresti, rogu-te sterilizeaza-te de pe acum!!!

  23. True dar asta e ca si cand ai zice ca acum e mai putin oxigen pe pamant decat acum 1 milion de ani. Nu ai ce face in privinta asta.

  24. Ca nu suntem buricul pamantului, noi romanii. Nu stiu de ce dar din ce in ce mai multe neamuri o dau in nationalism ieftin. Nu zic ca e tot rau, ca nu e, dar mai taie din ele da-le-n colo.

  25. Drag(c)i profesori de limba și literatura română,să știți că nu ați găurit macaroana așa că mai ușor cu arfele,mai ales în a 9-a și a 10-a

  26. Nu va dedicati trup și suflet unui job. Oricine e ușor de înlocuit, faceți minimul necesar ca nimeni nu da 2 bani pe hărnicie( mai ales în mediul corporatist).

  27. Daca te declari ateu dar citesti neironic horoscopul esti la fel de tampit ca aia care se inchina la mormantul lui Arsenie Boca.

  28. Am dat de o tipa pe Tinder care spunea in descriere ca sustine egalitatea de sanse si sa dai swipe left daca discriminezi pe baza de sex, religie sau orientare.

  29. Nu sunt insuficiente drumuri, sunt doar prea multe masini. Ca sa ai trafic decent trebuie sa renuntam la masini, iar "renuntam" s-ar putea sa ma includa si pe mine si pe tine, cel care citesti.

  30. ... era una tare cu batrani bolnavi, care mereu regretau ceea ce au vrut sa faca si n-au facut, niciodata nu ziceau de lucrurile pe care le-au facut.

  31. Nu exista vreo diferenta relevanta intre oameni si celelalte animale si prin urmare nu este moral sa le exploatam. Adica nu e moral sa consumam carne sau alte produse pe care le obtinem de la ele. Oamenii ar trebuii sa recunoasca asta si sa isi asume responsabilitatea de a-si scimba obiceiurile care nu-s justificate.

  32. Lumea nu se învârte în jurul tău. Ești pilot în cursa vieții tale și singurul responsabil pentru traiectoria spre care te îndrepți.

  33. Ca nimanui nu ii pasa de tine cu adevărat(cu excepția părinților, in situații generale). Adevarul acesta e. Fiecare are problemele lui. Dacă îți pare rau de situația unui om/amic/cunoștința/etc, sunt șanse sa ti para pt un timp scurt deoarece după o perioada o sa te gândești iar la problemele tale. 🤷‍♂️

  34. Mi-a zis fratemiu o vorba cand ma plangeam la el de diferite cacaturi. "Get real si trage tare ca nu intereseaza pe nimeni problemele tale, viata e grea si dupa aia mori."

  35. Ca romanii trebuie sa isi schimbe mentalitatea daca vor sa ajunga cum se vad ca natie. Nu suntem victime, si trebuie sa incepem sa avem simt de communitate. Nu tot timpul e vina altcuiva pentru tot necazul nostru. Fa si tu ceva, ce naiba; nu te tot plange.

  36. sau ca majoritatea oamenilor care au impresia ca nu-s oi si ca stiu cum e treaba in spatele cortinei stiu doar ce le vand aia care profita financiar sau politic de nevoia mediocrului de a se simti special.

  37. Ar cam trebui sa incepi sa iti asumi lucruri nu mai ai 14 ani sa te scoatq mami si tati din buclul bai ion creanga

  38. Nu e cuvântul ci contextul. Am luat de 2 ori pt rasism eu la rândul meu am bunicii din 2 clanuri diferite.

  39. Incercati sa ganditi mai logic. De exemplu, ce se intampla daca fac asta? Care ar putea fi consecintele? Este incredibil de mare procentul de oameni care doar fac si nu se gandesc ca daca fac acel ceva exista si consecinte. Ma refer la trafic, comportamentele deplasate ale unora, la scoala/liceu/facultate cand se cearta cu profesorii...

  40. De fapt nu exista oameni rai, orice om care actioneaza intr-un anume fel este la baza "bun", faptul ca binele lui intra in contradictie cu "binele" celuilalt creeaza impresia de "rau". Let that sink...

  41. NU MAI PARCATI ORIUNDE, puneți-va și in locul oamenilor ce au nevoie de acel trotuar, de acea banda sau de acei 50 de cm de banda pe care intri cu mașina când o urci pe trotuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Author: admin